Personal site - Ballina
Monday, 2017-03-27, 5:42 AM
Welcome Guest | RSS
Main | Sign Up | Login
Site menu
Hyr
Shopping Cart
Your shopping cart is empty
Kalendari
«  March 2017  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Arkiva
Vizitoret onlin
Afrim Muqiqi ti po
Thor.The.Dark.Worl
Ne PUNIM
Vota Juaj
Rate my site
Total of answers: 39
Komenti juaj
HTML Comment Box is loading comments...
Ora Digitale
Radio Fontana
Pershendetjet
Mir se vini ne web Faqen ton www.cerrca.at.ua ne ket web mund te kerkoni programe muzika mp3 diqka rreth dashuris poezi tve online softwer hardwer software Filma me Titrat shqip rreth fes islmae rreth nesh po ashtu munde te kuptoni edhe me shum me teknologjin e findit qe qdo dit e me shum esht duke u avancuar e shkum qka tjeter ju faliminderit per Viziten tuaj me respket nga Stafi cerrca.at.ua
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Vizitoret
FB,TW
Block content
...
Computer Service Jetoni
Chat
Valuta
Computer Service Jetoni

 

 

 

 

 

      Pershendetje.

 

Se pari fillojjm me Qka eshte IT Information Technology

Ështe term qe permbledh te gjitha format e teknologjis qe perdoren per te krijuuar,ruajtur,shkembyer,dhe perdorur informaten ne format e saj te ndryshme.

 

Ne pergjithsi gjdo kompjuter ndahet ne dy pjese

1: Harduer(Hardware)

2: Softuer(Software)

Qka është HardueriMe harduer kuptojm tersin fizike,mekanike,perkatesisht pjesen e ngurt (te prekshme)te kompjuterit

Qka Eshte SoftueriKuptojm Tersin e programe qe e bejn kompjuterin te kryej detyra te ndryshme.

Qka jan ProgrametProgramet Jan te dhena udhëzuese elektronike,qe perpunohen nga specialistet(programeret)per ti treguar Kompetences Harduerike si te punoj dhe se qfar duhet te bej,pa softuer (progame)gjdo kompjuter do ishte nje kuti e pa jet,thjesht nje grumbull matrialesh metali pa ndonje funksion

 

Hardueri i kompjuterit kryesisht ndahet ne tri pjes

1:Njesi Hyrse

2:Njesi Dalse

3:Njesi Qendore

Njesit Hyrse ne Kompjuter Jan:Miu,Tastiera,Topi ndjekës(tracker ball),skaneret,Touch pad-i reagon ne shtypje me laps,Mikrofoni,web kamera,Joystik,etj

Tastiera

Tastiera(Keyboard) eshte njesi hyrse ne kompjuter dhe sherben per shkruarjen e tekstit,numrave,simboleve.etj

Skaneri

Skaneri(lexuesi) eshte njesi hyrse ne kompjuter i cili ben bartjen e dokumentave,fotografive dhe vendos ne kompjuter te cilat pastaj mund te perpunohen me tutje dhe shfrytzohen sipas nevojes

Njësit Dalse Ne kompjuter

1:monitori

2:Projektori

3:Altoparlantët

4:ploteri

5:shtypesit

Qka eshte Projektori

Projektori eshte paisje e njet sikur monitori,por dalimi eshte se projektori ben paraqitjen e destopit ne tabela te bardha apo ne mure te bardha dhe me dimenzione shum me te medha se monitori.

PLoteri

Ploteri eshte njesi dalse ne pc i cili perdoret per shtypjen e reklamave te ndryshme ne leter,pllotrin me se shumti e perdorin shtypshkronjat..

Paisjet Hyrse/dalse

1:Monitori

2:Modemi(Modulator-demodulator)

3:Lan/Wan Kartela

4:Touchscreen-i

5:Video memoria(grafika)EtjPllaka Amë

Pllaka amë(mother board) eshte pjesa me e madhe ne kompjuter dhe eshte shum shtresore dhe perbehet prej linjav te bakrit,ku keto linja perdoren per bartjen e sinjaleve neper pllaken ame

 

Ram MEmory

RAM ( shkurtimi i Random-acces memory - lexo Random-akses memory me kuptimin Kujtesë me hyrje të rastësishme) është memoria kryesore e përkohshme e kompjuterit. Në tërësinë e kompjuterit kjo memorie pasqyron trurin e vogël të njeriut në të cilin mbahen të dhënat për një kohë të shkurtë.Pra, memoria qendrore është vendi ku ekzekutohen të gjitha programet dhe ku vendosen të gjitha të dhënat që përdoren nga këto programe. Instruksionet e një programi duhet të ndodhen në RAM që të mund të ekzekutohen nga procesori. Dihet që të gjitha këto informacione memorizohen në formë bit–esh, pasi është më e thjeshtë paraqitja e këtyre informacioneve logjike në diçka fizike siç është hardueri.

Procesori

Njësia qendrore e përpunimit (anglisht:Central Processing Unit) ose shkurt CPU, është pjesë e një sistemi kompjuterik i cili kryen udhëzimet e një programi kompjuterik, dhe është një element parësor në ushtrimin e funksioneve kompjuterike.Detyrat kryesore të tij janë operacionet aritmetike, leximi dhe shkrimi i të dhënave në regjistrin e punës (kujtesa RAM) si zbatimin e urdhëresave në Programe. Format moderne të CPU-së janë Mikroprocesorët në të cilat të gjitha integralet dhe pjesët tjera përbërës të CPU-së janë të futura në një mikrointegral (mikrochip).

 

Rom(read only memory) memoria per lexim

Dram

(dynamic random access)Rifreskon karikimin e kondensatorëve cdo 1/1000 e sec.

SPram

]Nuk ka nevojë (si memoria DRAM) të rifreskimit me ngarkesë elektrike të kondensatorëve. Është më e shpejtë se DRAM por edhe më e kushtueshme.

Rom Biosi

(read only memory-basic input output sistem)mundeson qe kompjuteri te punoj ne sistemin operativ pas verifikimit paraprak.

Flash Bios

ka destinim te njejt si ROm-bios por kjo memorie mund te permirsohet(upgrade)me softuer te ri.

LLojet e rrjetav.

-LAN(lokal area network)

-MAN(Metropoltian are network)

-WAN(Wide Area network)

 

 

 

Nese kompjuteri juaj ka filluar te ngadalesohet, ekzistojne opsione per ta shpejtuar ate. Me poshte, i kemi paraqitur disa keshilla se qysh me shpejtu PC-ne tuaj.

 

 

1. Bllokoni Hapjen Automatike te Programeve qe nuk ju duhen

Kur te instaloni program ne Windows, ai mund te instaloj edhe ndonje program tjeter te vogel qe starton automatikisht kur te ndizni kompjuterin tuaj. Pasi te instaloni shume programe, procesi i startimit te PC-se suaj mund te ngadalesohet se tepermi. Pra nese keni programe te instaluara qe nuk i shfrytezoni aq shume, atehere ato nuk kan nevoje te hapen cdo kohe kur ju te startoni PC-ne tuaj.

- Klikoni ne Start dhe shkruani msconfig.exe ne kutine e kerkimit. Duke shkruar, rezultate do te shfaqen. Kur te shihni msconfig.exe klikoni ne te dhe shtypni Enter, pra thjesht hapeni.(Nese jeni duke shfrytezuar Windows XP, atehere klikoni ne Start dhe hapeni Run dhe pastaj shkruani msconfig.exe)

 

Kliko ne tabin Startup. Do te ju shfaqet lista e te gjitha programeve qe hapen automatikisht kur ju te startoni PC-ne tuaj.

Per te parandaluar hapjen e programeve ne menyre automatike atehere largoni shenjimin me tick ne kutite para tyre. Klikoni OK kur te perfundoni seleksionimin tuaj.

Nje dritare do te ju shfaqet ku ju pyet se nese deshironi te ristartoni kompjuterin tuaj ne menyre qe ndryshimet qe keni bere te kene efekt atehere klikoni Restart. Mirepo nese jeni duke punuar edhe dicka tjeter, atehere me mire ruani punet tjera dhe pastaj vazhdoni me restartim.

Si te punojm me skype dhe si ta perdorim ate.

se pari klikojm dy her me tastin e majt te mausit mbi skype
na hapet kjo dritare.
Ne kete tutorial do mesoni se si te beni driver backup dhe ti ruani diku psh ne ndonje particion d te pc ose USB , ne menyre qe kur ta formatoni pc ti keni driverat te gatshme per ti instaluar

Microsoft lëshon Internet Explorer 10 edhe në Windows 7

icrosoft përfundimisht ka filluar të ofrojë qasjen në shfletuesin e saj të ri - Internet Explorer 10 për përdoruesit e saj të cilët ende nuk janë pajisur me Windows 8.

Versioni i ri i shfletuesit të Microsoft do të vijë tek përdoruesit brenda javëve në vazhdim, ndërsa kompania ka njoftuar se Internet Explorer 10 përfshin performancë më të mirë të JavaScript, si dhe jetëgjatësi më të mirë për përdoruesit mobil.

Internet Explorer 10 on Windows 7 do të ofrojë performancë pothuajse identike me atë që ofrohet nga Windows 8.

Për më shumë, Microsoft ka njoftuar se Internet Explorer 10 do të jetë në dispozicion tek më shumë se 700 milionë përdorues, në 95 gjuhë të ndryshme të botës
 
Google prezanton funksionin Sign In, për qasje në ueb, iOS dhe Android

Kohëve të fundit në internet, duket se secili shërbim dhe aplikacion online dëshiron të dhënat tuaja nga llogaria e Twitter apo Facebook. Dhe në këtë mes, as Google nuk bën përjashtim.

Kjo, pasi sot gjatë ditës gjiganti amerikan i teknologjisë, Google, përkatësisht rrjeti i saj social, Google+ ka shtuar funksionin Sign In, me të cilin mundëson qasjen në aplikacionet jashtë Google, duke përdorur kredencialet aktuale brenda shërbimeve të saj si Gmail dhe YouTube.

Google ka premtuar se funksioni Sign In do të jetë në dispozicion për sistemet më të mëdha operative mobile si iOS dhe Android.

Para përdorimit të Sign In, përdoruesit gjithashtu mund të vendosin se cilat informacione duan t’i ndajnë për qasje në funksionin e Google.
Intel prezenton laptopin e së ardhmes

Intel ka zbuluar për publikun e shfaqjes teknologjike CES laptopin më të ri ‘North Cape’ të gjeneratës së katërt të procesorëve bërthamor.

Laptopi është ndërtuar për të testuar dhe shfaqur kapacitetin e procesorëve të rinj.

Pajisja hibride mund të konvertohet në tablet duke e çmontuar monitorin nga tastiera me një lëvizje të vetme të gishtit falë mekanizmit të Intel.

Sipas Mashable, risia më e madhe e parë në North Cape është kohëzgjatja e baterisë e cila mund të zgjas 13 orë përkatësisht 10 orë si tablet.

Intel ështe duke bashkëpunuar me prodhues të ndryshëm kompjuterik që të implementoj disa nga tiparet e reja në pajisje tjera që pritet të kushtojnë rreth 800-900 dollarë.
Skype shton videoporositë për Masc, iPhoner dher Android

Microsofti ka lansuar funksionin e ri "VideoMessages” për Skype. Kjo kompani ka punuar në këtë funksion disa muaj, ndërsa debuton për iOS, Android dhe Mac. I dizajnuar për porosi online dhe offline, funksioni Video Messages u mundëson shfrytëzuesve të Skype dërgimin e videoporosive me kohëzgjatje deri tre minuta. Edhe pse në fillim nuk do të jetë në disponimpër shfrytëzuesit e Windows-it, ata që e shfrytëzojnë Skype për Windows ose Skype për Windows Phone do të pranojnë porositë me linkun ku mund të shikojnë porosinë online.

Funksioni në platformat iOS dhe Android punon ashtu që shfrytëzohet kamera e përparme me opsionin që të kalohet edhe në të pasmen. Microsofti më pas ka njoftuar edhe që funksioni Skype Video Messages është pjesë e Skype Premium, dhe pas 20 porosive gratis duhet të parapaguheni në Skype Premiumdhe të paguani 5 dollarë në muaj nëse dëshironi ta vazhdoni shfrytëzimin e këtij funksioni.
 

Google me dizajn të ri të Google Play?

 
Burime të besueshmë të informacionit thonë se Google është duke punuar në versionin e ri të
dyqanit të saj të aplikacioneve mobile – Google Play, i cili do të sjell pamje më të ndritshme, fotografi më të mëdha, dhe pamje më të pastër.

Sipas Droid Life thuhet se versioni i ri-dizajnuar i Play Store do të jetë 4.0.16. dhe do të jetë i inspiruar

nga dizajni i shërbimit të saj të njohur tashmë, Google Now.

Ndryshimi i ri në dyqanin e aplikacioneve të Google thuhet se do të jetë edhe eliminimi i ekranit shkarko /

instalo, dhe azhurnimi automatik i të gjitha aplikacioneve, një funksion i cili më pas mund të ndalet sipas preferencës së përdoruesit.

Megjithatë, ende është e pa njohur data e lëshimit të versionit të ri të faqes, edhe pse mund të ndodhë që kjo

mund të ndodhë brenda javëve të ardhshme. / Cerrca /

 

Galaxy Tab 3 dhe Note 3 prezantohen në IFA Berlin 2013?

 
Në edicionin e ri të panairit IFA Berlin, Samsung pritet të prezantojë modelin e ri të tabletit të saj - Galaxy Tab 3, së bashku me fabletin e ri, gjeneratën e tretë të linjës së fabletëve të famshëm të kompanisë - Galaxy Note 3.

Në ndërkohë është thënë se Samsung gjatë kësaj jave e ka prezantuar fabletin e saj të ri Galaxy Note 3 tek partneri i saj amerikan, operatori më i madh mobil në SHBA, AT&T.

Sipas burimeve jo-zyrtare nga Sammobile, Samsung Galaxy Note 3 do të vijë me ekran të ndjeshëm në prekje me diagonale prej 5.9 inç, me rezolucion full HD me 1920 x 1080 piksel, si dhe procesorin e fuqishëm të pajisjes 8 core Exynos 5 Octa.

Megjithatë, për momentin këto janë të dhëna jo-zyrtare, dhe ende nuk dihet nëse të gjitha këto detaje të dhëna do të jenë të përfshira në modelin e ri të fabletit të Samsung, / Cerrca /

Konsumatorët shumë më të kënaqur me iPhone

Në raportin e fundit të JD Power & Associates i cili publikohet në baza gjashtë mujore, dhe i cili mat kënaqësinë konsumatore, thuhet se Apple është prodhuesi me nivelin më të lartë të kënaqësisë së konsumatorëve të saj, sa i përket telefonave të mençur mobil.Bazuar në një shkallë matjeje me 1.000 pikë, Apple për të nëntën herë me radhë ka marrë vendin e parë me iPhone, për punën, dizajnin fizik, karakteristikat, dhe lehtësinë e operimit, duke u renditur me plotë 60 pikë përpara sfiduesit të saj në vendin e dytë – kompanisë Nokia.

Ndërsa mesatarja e këtij raporti është 796 pikë për prodhuesit, Apple është e vetmja kompani që ngrihet mbi të me 855 pikë - që do të thotë se konkurrenca është relativisht e mbetur prapa.

Në pozitat tjera pas Apple vjen Nokia, Samsung, dhe Motorola, të cilat lënë pas rivalët tjerë si HTC, LG, dhe BlackBerry / Cerrca /

 

 
 
 

anairi i kompjuterave Cebit në Hanover nuk është vetëm vitrinë për risitë e botës digjitale,

por edhe barometër për koniunkturën. Dhe kjo nuk është dhe aq e keqe për këtë sektor.

Mund ta quash edhe simbolike, pas një dimri të gjatë bashkë me fillimin e Cebit-it në Hanover vjen edhe pranvera. Kjo ka ngjallur atmosferë të gazueshme, gjë që është e nevojshme për ekonominë e tronditur nga kriza në Evropë. Pararendës i një rritjeje ekonomike mund të bëhet sektori i Teknologjisë së Informacionit, pra të gjitha firmat që merren me telekomunikacionin dhe teknologjinë e informacionit. Ndërkohë që pjesa tjetër e ekonomisë është duke u përpjekur të ndalë rënien, sektori i High-Tech bën një hap të madh. 1,4 për qind rritje pret shoqata e sektorit Bitkom. Kjo mund të kthehet në motor për ekonominë. Megjithëse motorët e vërtetë janë duke lëvizur diku tjetër: Në Kinë tregu i Teknologjisë së Informaiconit është duke u rritur me 9 për qind këtë vit, kursë në SHBA me 6,5 për qind. Edhe në Gjermani shifrat e rritjes dikur ishin më të mira.

Drejtori ekzekutiv i Bitkom-it, Bernhard Rohleder ka këtë vlerësim: "1,4 përqind për sektorin tonë nuk është një shifër shumë e mirë. Por krahasuar me pjesën tjetër të ekonomisë, është dy deri tre herë më e madhe. Kjo na bën të jemi optimistë për vitin e ardhshëm."

Shefi i Telekomit, Rene Obermann

Engineering Card për Evropën

Shumë firma presin të kenë rritje të volumit të prodhimit, më shumë se gjysma e tyre mendojnë të marrin punonjës të rinj në punë. Për herë të parë këtë vit, numri i njerëzve që punojnë në sektorin e teknologjisë së informacionit ka arritur në 900 mijë. Në industri vetëm sektorin i prodhimit të makinerive ka më shumë punonjës.

Por, aty ku ka dritë ka edhe hije. Në gjithë vendin nuk janë zënë 43 mijë vende pune për specialistë të teknologjisë së informacionit. Kjo mund të zgjidhet duke organizuar migracion të qëllimshëm në Gjermani, thotë Dieter Westerkamp nga Shoqata e Inxhinjerëve Gjermanë (VDI): "Kjo është një rrugë që ne do e bëjmë. VDI kërkon të fusë dëshminë evropiane për këtë profesion, të ashtuquajturin Engineering Card. Kjo do të mundësojë vlerësimin e inxhinjerëve sipas përvojës dhe kualifikimit në mënyrë që të mund të bëhet krahasimi i një inxhinjeri spanjoll dhe italian me një inxhinjer gjerman."

Duhet të vijë elita

Një nga aspektet e tjera për të cilin përfaqësuesii Bitkom-it, Bernhard Rohleder tërheq vëmendjen është se Gjermania nuk është "vendi që ëndërrojnë elitat e teknologjisë së informacionit në botë. Dhe ne na duhet elita."Në Gjermani ka administratorë të mirë, por mungojnë zhvilluesit e teknologjisë. "Këtu duhet të hapemi për elitat e botës. Ne duhet të krijojmë një atmosferë që ta bëjë Gjermaninë interesante për indianët, malajzianët, indonezianët ose kinezët, që të vijnë në Gjermani dhe të mos shkojnë tek Silicon Valley në SHBA", thotë Rohleder.

Secusmart Blackberry CeBIT 2013

Menaxher të rrjetit

Çfarë janë të rejat në rrjet? Tema e sigurisë në teknologjinë e informacionit është duke u bërë gjithnjë e më e rëndësishme, aty kërkohen sot më shumë forca të specializuara. Siguria është një temë e rëndësishme për firmat si Telekomi Gjerman. Drejtori René Obermann e shikon të ardhmen e koncernit që drejton në të ashtuquajturin "smart connectivity" dhe në kooperim me firmat e internetit. "Këtë e tregojmë edhe këtu në panair," thotë Obermann. "Smart connectivity" do të thotë lidhje e shpejtë interneti për sasinë e të dhënave, më shumë siguri në rrjet dhe në fund menaxhim kualiteti për shërbime të ndryshme. "Një E-mail mund të vijë një sekondë më vonë, por një video-konferencë nuk mund të shtyhet. Kjo duhet menaxhuar në rrjet. Smart Connectivity dhe bashkëpunim me firmat inovative. Aty lind një tufë e madhe shërbimesh për klientët, dhe aty mund të fitojmë të gjithë."

Një vështrim mbi të gjitha këto tema ofron aktualisht Cebit. Edhe nëse panairi nuk e arrin më shkëlqimin që ka pasur dikur, bota digjitale nuk mund të imagjinohet më pa Cebit-in. Këtë e tregojnë 4100 firmat që prezantohen në Hanover nga 70 vende.


Get your own chat box!Go Large!