Sunday, 2020-07-12, 1:54 AM
Welcome Guest | RSS
Main | Sign Up | Login
Site menu
Hyr
Kalendari
«  July 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Arkiva
Vizitoret onlin
Afrim Muqiqi ti po
Thor.The.Dark.Worl
Ne PUNIM
Vota Juaj
Rate my site
Total of answers: 40
Komenti juaj
HTML Comment Box is loading comments...
Ora Digitale
Radio Fontana
Pershendetjet
Mir se vini ne web Faqen ton www.cerrca.at.ua ne ket web mund te kerkoni programe muzika mp3 diqka rreth dashuris poezi tve online softwer hardwer software Filma me Titrat shqip rreth fes islmae rreth nesh po ashtu munde te kuptoni edhe me shum me teknologjin e findit qe qdo dit e me shum esht duke u avancuar e shkum qka tjeter ju faliminderit per Viziten tuaj me respket nga Stafi cerrca.at.ua
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Vizitoret
FB,TW
Block content
...
Computer Service Jetoni
Chat
Valuta
Computer Service Jetoni

 

 

 

 

 

      Pershendetje.

 

Se pari fillojjm me Qka eshte IT Information Technology

Ështe term qe permbledh te gjitha format e teknologjis qe perdoren per te krijuuar,ruajtur,shkembyer,dhe perdorur informaten ne format e saj te ndryshme.

 

Ne pergjithsi gjdo kompjuter ndahet ne dy pjese

1: Harduer(Hardware)

2: Softuer(Software)

Qka është HardueriMe harduer kuptojm tersin fizike,mekanike,perkatesisht pjesen e ngurt (te prekshme)te kompjuterit

Qka Eshte SoftueriKuptojm Tersin e programe qe e bejn kompjuterin te kryej detyra te ndryshme.

Qka jan ProgrametProgramet Jan te dhena udhëzuese elektronike,qe perpunohen nga specialistet(programeret)per ti treguar Kompetences Harduerike si te punoj dhe se qfar duhet te bej,pa softuer (progame)gjdo kompjuter do ishte nje kuti e pa jet,thjesht nje grumbull matrialesh metali pa ndonje funksion

 

Hardueri i kompjuterit kryesisht ndahet ne tri pjes

1:Njesi Hyrse

2:Njesi Dalse

3:Njesi Qendore

Njesit Hyrse ne Kompjuter Jan:Miu,Tastiera,Topi ndjekës(tracker ball),skaneret,Touch pad-i reagon ne shtypje me laps,Mikrofoni,web kamera,Joystik,etj

Tastiera

Tastiera(Keyboard) eshte njesi hyrse ne kompjuter dhe sherben per shkruarjen e tekstit,numrave,simboleve.etj

Skaneri

Skaneri(lexuesi) eshte njesi hyrse ne kompjuter i cili ben bartjen e dokumentave,fotografive dhe vendos ne kompjuter te cilat pastaj mund te perpunohen me tutje dhe shfrytzohen sipas nevojes

Njësit Dalse Ne kompjuter

1:monitori

2:Projektori

3:Altoparlantët

4:ploteri

5:shtypesit

Qka eshte Projektori

Projektori eshte paisje e njet sikur monitori,por dalimi eshte se projektori ben paraqitjen e destopit ne tabela te bardha apo ne mure te bardha dhe me dimenzione shum me te medha se monitori.

PLoteri

Ploteri eshte njesi dalse ne pc i cili perdoret per shtypjen e reklamave te ndryshme ne leter,pllotrin me se shumti e perdorin shtypshkronjat..

Paisjet Hyrse/dalse

1:Monitori

2:Modemi(Modulator-demodulator)

3:Lan/Wan Kartela

4:Touchscreen-i

5:Video memoria(grafika)EtjPllaka Amë

Pllaka amë(mother board) eshte pjesa me e madhe ne kompjuter dhe eshte shum shtresore dhe perbehet prej linjav te bakrit,ku keto linja perdoren per bartjen e sinjaleve neper pllaken ame

 

Ram MEmory

RAM ( shkurtimi i Random-acces memory - lexo Random-akses memory me kuptimin Kujtesë me hyrje të rastësishme) është memoria kryesore e përkohshme e kompjuterit. Në tërësinë e kompjuterit kjo memorie pasqyron trurin e vogël të njeriut në të cilin mbahen të dhënat për një kohë të shkurtë.Pra, memoria qendrore është vendi ku ekzekutohen të gjitha programet dhe ku vendosen të gjitha të dhënat që përdoren nga këto programe. Instruksionet e një programi duhet të ndodhen në RAM që të mund të ekzekutohen nga procesori. Dihet që të gjitha këto informacione memorizohen në formë bit–esh, pasi është më e thjeshtë paraqitja e këtyre informacioneve logjike në diçka fizike siç është hardueri.

Procesori

Njësia qendrore e përpunimit (anglisht:Central Processing Unit) ose shkurt CPU, është pjesë e një sistemi kompjuterik i cili kryen udhëzimet e një programi kompjuterik, dhe është një element parësor në ushtrimin e funksioneve kompjuterike.Detyrat kryesore të tij janë operacionet aritmetike, leximi dhe shkrimi i të dhënave në regjistrin e punës (kujtesa RAM) si zbatimin e urdhëresave në Programe. Format moderne të CPU-së janë Mikroprocesorët në të cilat të gjitha integralet dhe pjesët tjera përbërës të CPU-së janë të futura në një mikrointegral (mikrochip).

 

Rom(read only memory) memoria per lexim

Dram

(dynamic random access)Rifreskon karikimin e kondensatorëve cdo 1/1000 e sec.

SPram

]Nuk ka nevojë (si memoria DRAM) të rifreskimit me ngarkesë elektrike të kondensatorëve. Është më e shpejtë se DRAM por edhe më e kushtueshme.

Rom Biosi

(read only memory-basic input output sistem)mundeson qe kompjuteri te punoj ne sistemin operativ pas verifikimit paraprak.

Flash Bios

ka destinim te njejt si ROm-bios por kjo memorie mund te permirsohet(upgrade)me softuer te ri.

LLojet e rrjetav.

-LAN(lokal area network)

-MAN(Metropoltian are network)

-WAN(Wide Area network)

 

 

 

Nese kompjuteri juaj ka filluar te ngadalesohet, ekzistojne opsione per ta shpejtuar ate. Me poshte, i kemi paraqitur disa keshilla se qysh me shpejtu PC-ne tuaj.

 

 

1. Bllokoni Hapjen Automatike te Programeve qe nuk ju duhen

Kur te instaloni program ne Windows, ai mund te instaloj edhe ndonje program tjeter te vogel qe starton automatikisht kur te ndizni kompjuterin tuaj. Pasi te instaloni shume programe, procesi i startimit te PC-se suaj mund te ngadalesohet se tepermi. Pra nese keni programe te instaluara qe nuk i shfrytezoni aq shume, atehere ato nuk kan nevoje te hapen cdo kohe kur ju te startoni PC-ne tuaj.

- Klikoni ne Start dhe shkruani msconfig.exe ne kutine e kerkimit. Duke shkruar, rezultate do te shfaqen. Kur te shihni msconfig.exe klikoni ne te dhe shtypni Enter, pra thjesht hapeni.(Nese jeni duke shfrytezuar Windows XP, atehere klikoni ne Start dhe hapeni Run dhe pastaj shkruani msconfig.exe)

 

Kliko ne tabin Startup. Do te ju shfaqet lista e te gjitha programeve qe hapen automatikisht kur ju te startoni PC-ne tuaj.

Per te parandaluar hapjen e programeve ne menyre automatike atehere largoni shenjimin me tick ne kutite para tyre. Klikoni OK kur te perfundoni seleksionimin tuaj.

Nje dritare do te ju shfaqet ku ju pyet se nese deshironi te ristartoni kompjuterin tuaj ne menyre qe ndryshimet qe keni bere te kene efekt atehere klikoni Restart. Mirepo nese jeni duke punuar edhe dicka tjeter, atehere me mire ruani punet tjera dhe pastaj vazhdoni me restartim.

 


Get your own chat box!Go Large!


 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------