Sunday, 2020-07-12, 1:56 AM
Welcome Guest | RSS
Main | Informatika Teknologjis lixo me shum | Sign Up | Login
Site menu
Hyr
Kalendari
«  July 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Arkiva
Vizitoret onlin
Afrim Muqiqi ti po
Thor.The.Dark.Worl
Ne PUNIM
Vota Juaj
Rate my site
Total of answers: 40
Komenti juaj
HTML Comment Box is loading comments...
Ora Digitale
Radio Fontana
Pershendetjet
Mir se vini ne web Faqen ton www.cerrca.at.ua ne ket web mund te kerkoni programe muzika mp3 diqka rreth dashuris poezi tve online softwer hardwer software Filma me Titrat shqip rreth fes islmae rreth nesh po ashtu munde te kuptoni edhe me shum me teknologjin e findit qe qdo dit e me shum esht duke u avancuar e shkum qka tjeter ju faliminderit per Viziten tuaj me respket nga Stafi cerrca.at.ua
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Vizitoret
FB,TW
Block content
...
Computer Service Jetoni
Chat
Valuta
Computer Service Jetoni
Profesionistet e Teknologjise Informative me shume e preferojne sistemin operativ Windows XP sesa ate me te riun Windows 7, thuhet ne nje publikim te kompanise hulumtuese Dimensional Research. Kjo kompani gjate muajit mars ka anketuar me shume se 1100 profesioniste te IT-se dhe 72% e tyre kane thene se me shume i brengos cmimi dhe gjerat tjera qe shkojne me kalimin ne Windows 7 sesa vazhdimi i perkrahjes per sistemin operativ Windows XP. Vetem 28% e te anketuarve jane shprehur ndryshe, pra keta te fundit me shume i ka shqetesuar mbajtja e Windows XP-se sesa kalimi ne windows 7. Keto rezultate pos qe shprehin mosbesimin e madh qe e kane profesionistet e IT-se ndaj ndryshimeve te ketilla, ato shprehin edhe lidhshmerine qe e kane krijuar administratoret e sistemeve me sistemin e vjeteruar operativ Windows XP. Edhepse zyrtarisht nga data 14 Prill sistemi operativ Windows XP ka hyre ne fazen e mbeshtetjes se kufizuar pas 7 viteve e gjysme qe kur u publikua ky sistem operativ, shfrytezuesit afarist edhe me tutje mbeshteten me te madhe ne kete sistem me shume se ne cdo tjeter. Anketa e kompanise Dimensional Research ka treguar poashtu se 97% e te anketuarve kane pohuar se kompanite e tyre e shfrytezojne Window XP si sistem operativ, qe paraqet nje perqindje maksimale qe ka shenuar ndonje sistem operativ ndonjehere. Gjithmone sipas kesaj ankete, 83% e tyre kane kaluar ne Windows 7 drejtperdrejte nga Windows XP duke e anashakaluar keshtu teresisht sistemin operativ Windows Vista. Madje, nje numer jo i vogel i tyre kane thene se kane kaluar ne Windows 7 vetem qe ta anashkalojne Windows Visten. Si perfundim, prognozat e sistemit te ardhshem operativ Windows 7 jane shume me te mira se ato qe ka pasur ndonjehere sistemi operativ Windows Vista.
Thems windows xp
Mesohuni se nga qka eshte i ndertuar nje kompjuter-Mesim me foto. Kompjuteri eshe i ndertuar nga pamja e jashtme me nje Mask ta quajm metalike,E cila i mbron paisjet e brendshme ose per ndryshe paisje Hardwerike si CD ROM,HDD,DISKUN,PowerSupply/FURNIZUESIN E RRYMES etj etj. Pjesa e cila i jep kompjuterit tuaj rrym,dhe qe jua mundson qe paisjet tjera te punojn eshte PowerSupply apo per ndryshe funrizuesi i rrymes i cili duket keshtu: Kjo paisje perbehet nga disa tela me ngjyra Verdh qe ka +12 V Kalter qe ka -12V Portokalli qe ka +3.3V Kuqe qe ka +5V Bardh qe ka -5V Dhe zez qe ka 0V

 

Me an te ketyre telave ju i lidhni paisjet e juaja ne kompjuter dhe ju furnizohen me rrym siq eshte HDD,DISKETA,CD ROOM etj. KUJDESË:Kurr mos e qelni per brenda kete paisje sepse mund te demtohet dhe eshte shum e rrezikshme sepse mund te ju kap rryma edhe pse eshte e ndalur.Ate mund ta bejm vetem ne apo dikush tjeter qe eshte ingjinjer i IT. ===========================================================================================
Kabullat te cilat permendem me lart quhen kabulla SATA te cilat japin rrym paisjeve. Pra ato kabulla qe japin rrym quhen SATA Nje shembull i till duket keshtu.

 

Por kemi edhe disa kabulla tjera te cilat quhen PATA te cilat shkembejn informatat/DATA ndermjet PAISJES p.sh HDD dhe pllakes OM. Pra keto e kan per detyr vetem marrje-dergim informatave. Keto kabulla ne fjal duken ne ket menyr:[/B] =============================================================================================
Piasjet tjera qe jan ne Motherbord/Pllaken OM jan RAM MEMORJET,HDD,CD ROM,CPU,DISKETA,BATERIA E BIOSIT,DISA LLOJ QIPASH TJER.etj etj.

Po vazhdojm me RAM.

 

Kemi disa looj ram memorje siDR.SDRe shum tjera,po ato dyja jan me te perdorura. Nje ram duket keshtu:
Kjo paisje eshte paisje e rendsishme dhe qe na duhet me se shumti. Kjo ka per detyr mbajtjen,ruajten e dosjeve dhe Fileve te ndryshme te cilat deshirojm ne. Por ne te instalohet edhe WINDOWSI Nje disk i till duket keshtu:
==============================
CD ROM ka per detyr LEXIMIN e muzikave,apo DAT te ndryshme qe jan aty,dhe prej CD vendoset ne PC.Ma shum skom qka me sqaru sepse e dini te gjith . Nje CD ROM duket keshtu: =============================================================================================
CPU eshte njera nder pjeset me kryesore e kompjuterit tuaj,ajo eshte KOKA e kompjuterit,gjo punim ne kompjuter,gjo llogaritje,transferim etj i kryen kjo.Kompjuteri juaj punon vetem prej dy numrave 0 dhe 1.Po te kishim mundesi ta shikonim kompjuterin se si punon,e tera qe kishim par kishte me qen vetem numra 0 dhe 1 edhe azgje tjeter. Nje CPU ose qe quhet Central Processing Unit. Ajo duket ne ket menyr: http://regmedia.co.uk/2006/11/01/core2extreme_quad_cpu.jpg DISKETA eshe pjes fizike tjeter e kompjuterit e cila kohet e fundit nuk eshte duke u perdorur as pak,kshtu qe te gjith e dim si duket,skemi nevoj me fol shum rreth saj sepse nuk eshte duke u perdorur.
=============================================================================================
Bateria e BIOSIT. Kjo pjes ka te bej me biosin,pra informatat qe gjenden ne bios. Bios(Basic Input/output System)Pra ka per detyr te i mbaj mend paisjet hyrse dhe dalse qe kemi ne kompjuter. Veretje:Ju kisha lutur qe me BIOS mos te luani shum sepse mund te keni probleme serioze. Edhe kur jeni duke ber UPDATE te keni kujdes mos te ju ndalet rryma,sepse gjat berjes UPDATE file qe i ka BIOSI tani per tani shkojn duke u fshir dhe duke u vendosur te rejt. ANDAJ KUJDESË Kjo bateri ne fjal duket keshtu
 
================================================================================
Harrova ti ceku edhe disa paisje tjera qe jan te ingeruara dhe ka qe jan jo te ingruara pra te levizshme,dhe te cilat mund te ndrrohen. Ato jan Kartleja e ZERIT,Grafikes dhe NIC kartelja/Kartelja e Rrjetit. Mesohuni se nga qka eshte i ndertuar nje kompjuter Kompjuteri eshe i ndertuar nga pamja e jashtme me nje Mask ta quajm metalike,E cila i mbron paisjet e brendshme ose per ndryshe paisje Hardwerike si CD ROM,HDD,DISKUN,PowerSupply/FURNIZUESIN E RRYMES etj etj. Pjesa e cila i jep kompjuterit tuaj rrym,dhe qe jua mundson qe paisjet tjera te punojn eshte PowerSupply apo per ndryshe funrizuesi i rrymes i cili duket keshtu: Kjo paisje perbehet nga disa tela me ngjyra Verdh qe ka +12 V Kalter qe ka -12V Portokalli qe ka +3.3V Kuqe qe ka +5V Bardh qe ka -5V Dhe zez qe ka 0V

Me an te ketyre telave ju i lidhni paisjet e juaja ne kompjuter dhe ju furnizohen me rrym siq eshte HDD,DISKETA,CD ROOM etj. KUJDESË:Kurr mos e qelni per brenda kete paisje sepse mund te demtohet dhe eshte shum e rrezikshme sepse mund te ju kap rryma edhe pse eshte e ndalur.Ate mund ta bejm vetem ne apo dikush tjeter qe eshte ingjinjer i IT. Kabullat te cilat permendem me lart quhen kabulla SATA te cilat japin rrym paisjeve. Pra ato kabulla qe japin rrym quhen SATA Nje shembull i till duket keshtu. Por kemi edhe disa kabulla tjera te cilat quhen PATA te cilat shkembejn informatat/DATA ndermjet PAISJES p.sh HDD dhe pllakes OM. Pra keto e kan per detyr vetem marrje-dergim informatave. Keto kabulla ne fjal duken ne ket menyr:[/B] Piasjet tjera qe jan ne Motherbord/Pllaken OM jan RAM MEMORJET,HDD,CD ROM,CPU,DISKETA,BATERIA E BIOSIT,DISA LLOJ QIPASH TJER.etj etj.

 

Po vazhdojm me RAM.

 

Kemi disa looj ram memorje siDR.SDRe shum tjera,po ato dyja jan me te perdorura. Nje ram duket keshtu: Kontrolli i mekanizmave te H/N behet permes programeve te posaçme te quajtura udhezuesi i pajisjeve (Device Driver); udhezuesi i pajisjeve kryhet nga prodhuesit e mekanizmave qe njohin shume mire veçorite fizike. Keto programe kryejne keto funksione: Bejne transparente veçorite tipike fizike te çdo mekanizmi; Drejtojne komunikimin e sinjaleve drejt mekanizmave; Drejtojne mosmarrveshjet, ne rastin kur dy ose me shume detyra duan te hyjne njekohesisht ne te njejtin mekanizem. Nderfaqja e perdoruesit IOS është shkurtesë që del nga fjalët Basic Input/Output System e që ësht e njohur edhe gabimisht si Basic Integrated Operating System i referohet kodit të krijuar nga IBM e që është kompatibil për kompjuterin në ndezje (start) të tijë. Funksioni primarë i BIOS-it është që të përgatis aparatin që programet e tjera kompjuterike të ruajtura në formate dhe media të ndryshme si në hard disk, disketë, CD, DVD etj. të mundë të lexohen, ekzekutohen ose të kontrollojnë kompjuterin. Ky proces është i njohur si rinisje (ang.:Booting , shqiptimi:buting.). Termi për herë të parë u paraqit në sistemin operativ CP/M për të përshkruar pjesë të CP/M gjat kohës së rinisjes. Shumica e verzioneve të DOS-it kan skedë emëruar si "IBMBIO.COM" ose "IO.SYS" që janë analoge me diskun CP/M njohur si BIOS. BIOS-i ka fillimisht 3 funksione të rëndësishme: Të zbatoj disa teste dianjostike, për të kontrolluar gjëndjen e funksionimit të hardware-it dhe ti senjalizojë gabime të pritëshme, me një kodë sonor (beep code); Të lokalizojë sistemin operativë dhe ta karikojë në RAM; Të furnizojë një pamje software për futjen në periferikat dhe në hardwarin e PC-s. Për ti rregulluar disa parametra në BIOS menjëher gjat ndezjes të kompjuterit shtypim tastën "del" apo F2 apo ndonjë kombinacion tjetër sipas produktorit i kompjuterit. eknologjia është një koncept i gjërë që merret me aplikimin e njohurive për veglat dhe profesionet, në funksion të kontrollimit dhe përshtatjes së rrethanave në ambientin jetësor në përputhje me nevojat e tij. Një definicion i saktë për termin "Teknologji", sidoqoftë, nuk ekziston; "teknologjia" mund t'i referohet objekteve materiale që përdoren nga njeriu, siç janë makinat, harduerët ose enët, por mund të përfshijë edhe tema më të gjëra, përfshirë sistemet, metodat e organizimit, dhe teknikat. Ky term mund të aplikohet në përgjithësi ose në kategori specifike si p.sh: "teknologjia e konstruktimit", "teknologjia mjekësore", ose "teknologjinë e përkryer" (state-of-the-art). Aplikimi i teknologjisë nga njerëzimi filloi me shëndrrimin e resurseve natyrale në vegla të thjeshta. Zbulimi i aftësisë të kontrollimit të zjarrit rriti burimet e ushqimit dhe zbulimi i rrotës ndihmoi njerëzit të udhëtonin dhe të kontrollonin ambientin e tyre. Zhvillimet e fundit të teknologjisë, përfshirë "shtypin", telefonin, dhe Internetin, kanë zvogëluar barrierat fizike të komunikimit dhe kanë lejuar njerëzit të komunikojnë në shkallë globale. Sidoqoftë, teknologjia nuk është përdorur vetëm për qëllime paqësore; zhvillimi i armëve me fuqi shkatërruese gjithmonë më të lartë ka ecur përgjatë historisë, nga armët më të thjeshta primitive në armët nukleare . Teknologjia ka ndikuar shoqërinë në mënyra të ndryshme. Në shumë shoqëri, teknologjia ka ndihmuar në zhvillimin e ekonomisë (përfshirë ekonominë globale të ditëve të sotme) dhe ka lejuar rritjen e klasës shoqërëre të lirë (në aspektin e kohës dhe punës). Shumë procese teknologjike lirojnë produkte të padëshirueshme, të njohura si ndotje, dhe zbrazin resurset natyrore, në dëm të Tokës dhe Natyrës. Implementimet e ndryshme të teknologjisë ndikojnë në vlerat e shoqërisë dhe një teknologji e re shpesh shtron pyetje të reja etike. Shembujt përfshijnë rritjen e nocionit "efikasitet" në terme të produktivitetit njerzor, një term që fillimisht ishte aplikuar vetëm për makinat, dhe sfidat e normave tradicionale. Debate filozofike janë ngritur nga përdorimi i teknologjisë në shoqëri, me mosmarrëveshje në çështjen "a i ndihmon teknologjia gjendjes së njeriut apo e përkeqëson atë?". Neo-Ludizmi, anarko-primitivizmi, dhe lëvizje të ngjajshme kritikojnë përhapjen e teknologjisë në botën moderne, duke pretenduar se e dëmton ambientin dhe njerëzit; propozuesit e ideologjive si transhumanizmi dhe tekno-progresivizmi e shohin përparimin teknologjik si të dobishëm për njerëzimin dhe gjendjen e njerut. Në fakt, deri vonë është menduar se zhvillimi i teknologjisë ishte i mundër vetëm për qeniet njerëzore, por studimet e reja tregojnë se primatët e tjerë dhe disa delfinë kanë zhvilluar vegla të thjeshta dhe kanë mësuar t'ia bartin ato gjeneratave të tjera. Historia e Teknologjise daton qe nfa akadka;lafk;fe sistemi operativ Linux 10.5 Size of this preview: 800 × 600 pixel. Other resolutions: 320 × 240 pixel | 640 × 480 pixel. Rezolucion i plotë ((përmasa 1.024 × 768 px, madhësia skedës: 350 KB, lloji MIME: image/png)) Licensimi