Sunday, 2020-07-12, 2:54 AM
Welcome Guest | RSS
Main | ASTRONOMI | Sign Up | Login
Site menu
Hyr
Kalendari
«  July 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Arkiva
Vizitoret onlin
Afrim Muqiqi ti po
Thor.The.Dark.Worl
Ne PUNIM
Vota Juaj
Rate my site
Total of answers: 40
Komenti juaj
HTML Comment Box is loading comments...
Ora Digitale
Radio Fontana
Pershendetjet
Mir se vini ne web Faqen ton www.cerrca.at.ua ne ket web mund te kerkoni programe muzika mp3 diqka rreth dashuris poezi tve online softwer hardwer software Filma me Titrat shqip rreth fes islmae rreth nesh po ashtu munde te kuptoni edhe me shum me teknologjin e findit qe qdo dit e me shum esht duke u avancuar e shkum qka tjeter ju faliminderit per Viziten tuaj me respket nga Stafi cerrca.at.ua
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Vizitoret
FB,TW
Block content
...
Computer Service Jetoni
Chat
Valuta
Computer Service Jetoni

BROWSING THE "ASTRONOMI" CATEGORY

rurale

Shpërthen meteori në Rusi, 900 të plagosur

Ka ndodhur si në një film të frikshëm, një shpërthim nga qielli, që duket sikur paralajmëron fundin e botës. Rusia sot është goditur nga një shi meteorësh, të cilët kanë shpërthyer në atmosferë, në një kuotë mjaft të ulët me [...]

Shkurt 15, 2013 Astronomi
Vrima më e re në galaktikë

Vrima e zezë më e re në galaktikë

Shkencëtarët mendojnë se kanë gjetur më të riun e galaktikës tonë, rreth 1.000 vjet i vjetër NASA ka lëshuar një imazh të habitshëm, të asaj që ata besojnë se është vrima e zezë më e re në galaktikën "Rruga e [...]

Shkurt 14, 2013 Astronomi
ApolloFamilyPhotoShow

Familja që jeton në hënë!

Astronauti i Apollo 16, Charles Duke nuk la vetëm gjurmët e këmbëve, kur vizitoi planetin në fjalë, por la edhe një fotografi të familjes së tij. Më 23 prill 1972 ai, së bashku me John Young nisën një mision për [...]

Shkurt 13, 2013 Astronomi
near-earth-asteroid

NASA: Një tjetër asteroid po i afrohet tokës

NASA deklaron se një tjetër asteroid do të fluturojë shumë afër tokës javën e ardhshme, por këtu nuk ka vend për panik. Asteroidi do të fluturojë rreth 27 mijë e 520 kilometra mbi Oqeanin Indian. Shkencëtarët e NASA-s theksojnë se [...]

Shkurt 8, 2013 Astronomi
asteroid_2469300b

Asteroidi që do të qethë tokën më 15 shkurt "2012 DA14”

Të premten, më 15 shkurt në orën 20:26 me orën tonë, një asteroid me diametër rreth 45 metër, i pagëzuar me emrin "2012 DA14” do të "qethë” planetin tonë, duke kaluar nga 24 mijë deri në 27 mijë kilometra larg. [...]

Shkurt 5, 2013 Astronomi
MarsExplorersNASAart

Jeta në Mars një fenomen i pashpjegueshëm

Çdo mision, apo projekt-mision, për të zbritur në Mars shoqërohet gjithmonë nga pyetja: a do të gjendet jetë në planetin më të afërt me Tokën? I fundit që u nis ishte Curiosity, që zbarkoi në sipërfaqen e "Planetit të kuq” [...]

Shkurt 1, 2013 Astronomi
Astronaut-Monkey-2799

Majmun në hapësirë

NASA dhe agjencitë tjera të ngjashme në të kaluarën kanë përdorur majmunët si objekt testimi për të parë vështirësitë që do të përballen njerëzit në dërgimet e tyre në hapësirë. Ndërsa sot, Organizata Aero-hapësinore Iraniane ka deklaruar se ka lëshuar [...]

Janar 29, 2013 Astronomi
Foto nga krateri i Diellit

NASA sjell foto nga krateri i Diellit!

  Një foto-portret i Diellit, i paparë më parë, sqaron disa mekanizma përgjegjëse për temperaturat rekord të kurorës diellore, mes të cilave ka disa struktura, të cilat ekspertët e NASA-s dhe kolegët e Imperial College të Londrës i cilësojnë si [...]

Janar 24, 2013 Astronomi
deep-space-ind-meteorites-story-top

Deep Space Industries do të ndërtojë minierë në hapësirë

Industria amerikane, siç duket, nuk njeh kufi. Industritë Deep Space ka bërë të ditur dje se planifikon të nxjerrë kërkues të vegjël në mision për shfrytëzim minierash të asteroideve, duke filluar nga viti 2015. Qëllimi i minierës për asteroide është [...]

Janar 24, 2013 Astronomi
Mars-3

Marsi, planeti i kuq ka shenja jete

Disa imazhe të reja të një krateri gjigant në Mars tregojnë mundësinë e fshehjes së ujit nën sipërfaqen e planetit, duke na paralajmëruar se jeta në planetin e kuq ka lulëzuar dikur në të kaluarën. Sipas shkencëtarëve, zbulimet e ardhshme [...]

Janar 23, 2013 Astronomi
Mision vendimtar: Roveri i NASA-ës i afrohet Marsit

Mision vendimtar: Roveri i NASA-ës i afrohet Marsit

Roveri i NASA-ës iu afrua përfundimisht planetit të kuq këtë të diel, pasi iu drejtua  një mali, i cili mund të mbajë të dhëna për sa i përket ekzistencës së jetës në Mars. Roveri, i njohur gjithashtu si Curiosity, ka [...]

Korrik 30, 2012 Astronomi
Foto të Marsit të papara ndonjëherë

Foto të Marsit të papara ndonjëherë

Sonda e NASA-së  Mars Exploration Rover Opportunity do t’iu japë shkencëtarëve një pamje të re të vendit se ku është ulur sonda e agjencisë hapësinore për dimrin e fundit marsian. Laboratori i Forcave Shtytëse të Motorit Reaktiv raporton  se kamera [...]

Korrik 9, 2012 Astronomi
Sonda Odise vendos rekord për misionin më të gjatë në Mars pas 9 vitesh në orbitë

Sonda Odise vendos rekord për misionin më të gjatë në Mars pas 9 vitesh në orbitë

Sonda Odise e NASA-s ka vendosur një rekord të ri për misionin më të gjatë në Mars pas 3,340 ditëve në orbitë. Roboti hapësinor, titulluar pas filmit të Stanley Kubrick dhe Arthur C.Clarke të 2001: A Space Odyssey, hyri në [...]

Dhjetor 18, 2010 Astronomi