Sunday, 2020-07-12, 2:54 AM
Welcome Guest | RSS
Main | Dokumentar | Sign Up | Login
Site menu
Hyr
Kalendari
«  July 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Arkiva
Vizitoret onlin
Afrim Muqiqi ti po
Thor.The.Dark.Worl
Ne PUNIM
Vota Juaj
Rate my site
Total of answers: 40
Komenti juaj
HTML Comment Box is loading comments...
Ora Digitale
Radio Fontana
Pershendetjet
Mir se vini ne web Faqen ton www.cerrca.at.ua ne ket web mund te kerkoni programe muzika mp3 diqka rreth dashuris poezi tve online softwer hardwer software Filma me Titrat shqip rreth fes islmae rreth nesh po ashtu munde te kuptoni edhe me shum me teknologjin e findit qe qdo dit e me shum esht duke u avancuar e shkum qka tjeter ju faliminderit per Viziten tuaj me respket nga Stafi cerrca.at.ua
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Vizitoret
FB,TW
Block content
...
Computer Service Jetoni
Chat
Valuta
Computer Service Jetoni
Mrekullia e Allahut - Te Qeniet E Gjalla
Mrekullia e Allahut - Syri [ Dokumentar Shqip 
]Mrekullia e Allahut - Krijimi i Universit [ Dokumentar Shqip 
]Mrekullite e Allahut.Kur`ani dhe shkenca
Mrekullite e Allahut ne kete bote
Mrekullite e Allahut

Njeriu dhe borxhetTransmeton Buhariu, Muslimi dhe Nesaiu (e versioni është i tij) nga Ebu Hurejra (Allahu qoftë i kënaqur prej tij), se Profeti (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

Një person nuk kishte bërë asnjëherë punë të mira, dhe ishte nga ata që iu jepnin borxhe njerëzve. Ky person i thonte nënpunësit të tij; merr borxhet nga ata që kanë mundësi ti shlyejnë dhe lehtësoua apo falua atyre që nuk kanë mundësi në mënyrë që Allahu i Lartësuar të na falë neve. Kur ky person ndërroi jetë, Allahu i Madhëruar i tha atij: A ke bërë ndonjëherë punë të mirë? Njeriu i përgjigjet: Jo, vetëm se unë kisha një djalosh dhe u jepja borxhe njerëzve. Kur e dërgoja djaloshin për të mbledhur borxhet, e porosisja; merr borxhet nga ata që kanë mundësi ti shlyejnë dhe lehtësoua apo falua atyre që nuk kanë mundësi në mënyrë që Allahu i Lartësuar të na falë neve.
Atëherë Allahu i Madhëruar i thotë: Atëherë edhe unë të kam falur.

Ndërsa në versionin e Muslimit nga Ebu Mesudi : Allahu i Madhëruar i tha: ne jemi më parësorë se ai për ta bërë një falje të tillë prandaj lëreni atë.

Ibn Umeri r.a. shikon ne enderr XheheneminPercjell Buhariu dhe Muslimi nga Ibn Omeri (radi Allahu anhu),se tha:

” Pash ne enderr se mu afruan dy meleke te cilet mbanin ne dore kamxhike te hekurt,pastaj takova nje melek tjeter te cilet me thane:
S`ka frike per ty,njeri i mire je ti,vetem sikur te falesh naten me shume”.
Pastaj ecen me mua deri sa me sollen ne buze te Xhehenemit,verejta se ai ishte i ndertuar ne gure sikur guret e bunarit dhe ne mes te gureve kishte gure ne forme te brireve(per tu ngjitur dhe per te zbritur),ne mes te cdo dy gureve qendronte nje melek i cili mbante kamxhik te hekurt ne doren e tij,kur ja aty kishte njerez te lidhur me pranga,kokat e te cileve ishin teposhte,une njoha disa burra nga Kurejshet (Politeistet),pastaj u larguan bashke me mua nga ana e djathte.

Une i`a rrefeva enderren te Derguarit (sal-l Allahu alejhi ve sel-lem) i cili tha:
”Abdullahu(Ibn Omeri) eshte njeri i mire”.

Si ta fitojme Xhennetin?1- I Derguarii i Allahut (alejhi selam) ka thene:
"Jane dy vepra te cilet nuk do te kete musliman qe kujdeset per to e qe te mos futet ne xhenet,ato jane te thjeshta por shum pak i zbatojne ato.Pas cdo namazi te thuash
"SUBHANALLA”(50 here)
"ELHAMDULILAH” (50 here)
"ALLAHU UEKBER” (50 here)
nga 10 here keto behen 150 here me gjuh por kunsiderohen 1500 ne peshore (Diten e Gjykimit).Kur te shtriheni per te fjetur thoni:
” ALLAHU UEKBER” (34 here) "ELHAMDULIL_LAH” (33 here) dhe "SUBHANALLA”(33 here) keto behen 100 here me gjuh por llogariten 1000 here ne peshore Diten e Gjykimit,e pyeten: O i Derguar i Allahut si ka mundesi qe jane kaq te thjeshta dhe pak kush i vepron? Ai (alejhi selam) tha:
"Shejtani i afrohet njeriut kur shkon per te fjetur dhe e ve ne gjum perpara se ti thote ato ose i vjen gjate namazit dhe io kujtuar ndonje nevoje perpara se robi ti thote ato (dhikrin pas namazit qe thame me lart).”
2- Resulullai (alejhi selam) ka thene: "Mbjellja e xhenetit eshte:” MASHALLA UE LA HAULA UE LA KUETE IL-LA BIL-LAH”

3- Te Derguarin e Allahut (alejhi selam) e pyeten se si ti fitonin 1000 sevape dhe ai i tha thuani:
"Thuaj 100 here SUBHANALL-LLAH do te te regjistrohen 1000 sevape ose do te te fshihen 1000 gjynahe (te vogla).”(Muslimi)

4-I Derguari i Allahut Muhamedi (alejhi selam) ka thene:
"Kush thote 7 here ” SUBHANALLAHI UE BI HAMDIHI UE SUBHANALLAHIL-LKADHIM” do ti ndertohet nje kulle ne xhenet.”

5- Resulullahi (alejhi selam) ka thene:
"Askush nuk do te vije Diten e Gjykimit me dicka me te mire se ai i cili kur gdhin dhe kur ngryset thote 100 here "SUBHANALLAHI UE BI HAMDIHI” pervec atije qe ka bere te njejten pune ose edhe me shum (muslimi)”

6- Dhikri "LA HAULA UE LA KUETE IL-LA BIL-LAH”sheron 99 semundje.

Shkeputur nga libri”Shiu i rrembyer i fjales se mire”
Autor:Ibn Kajim el Xheuzi

 • Komshiu i keq

  NA NDIQNI NE FACEBOOK Ebu Hurejre përcjell se i Dërguari i Allahut salallahu alejhi ue selem, thoshte: "O Allah, unë kërkoj mbrojte tek Ty nga komshiu i keq në vendqëndrimin tim, sepse komshiu i shkretëtirës largohet”.[1] Profeti salallahu alejhi ue selem, ka kërkuar strehim ke Allahu nga komshiu në vendqënrimin...


 • NA NDIQNI NE FACEBOOK Selman Farisiu r.a.tregon se i Derguari i Allahut a.s.ka thene:”Kush lahet ne diten e Xhuma dhe pastrohet sa te mundet,pastaj lyen floket me (me vaj,ose me ere te mire) ose lyhet me ere te mira nga shtepia e vet,pastaj del per te shkuar (per namazin e...

  Lyerja e flokeve para se te shkosh te falesh xhuman.Sahih Buhari.Kapitulli i Xhumas

  NA NDIQNI NE FACEBOOK Selman Farisiu r.a.tregon se i Derguari i Allahut a.s.ka thene:”Kush lahet ne diten e Xhuma dhe pastrohet sa te mundet,pastaj lyen floket me (me vaj,ose me ere te mire) ose lyhet me ere te mira nga shtepia e vet,pastaj del per te shkuar (per namazin e...


 • NA NDIQNI NE FACEBOOK Vlerat dhe mirësitë e Aliut radillahu anhu janë të shumta, prej tyre: Ishte i pari prej fëmijëve që pranoi islamin, ishte ai që thërriti kurejshët të grumbulloheshin rreth Profetit salallahu alejhi ue selem, kur u bëri ftesë për në islam, pranoi të flijonte veten e tij...

  Disa hadithe rreth vlerës së Aliut radiallahu anhu

  NA NDIQNI NE FACEBOOK Vlerat dhe mirësitë e Aliut radillahu anhu janë të shumta, prej tyre: Ishte i pari prej fëmijëve që pranoi islamin, ishte ai që thërriti kurejshët të grumbulloheshin rreth Profetit salallahu alejhi ue selem, kur u bëri ftesë për në islam, pranoi të flijonte veten e tij...

  Continue Reading...

 • NA NDIQNI NE FACEBOOK Umi Hani r.a. transmeton nga i Derguari i Allahut (a.s.), se i ka thene:.

  Argumenti qe tregon se delet jane te begata

  NA NDIQNI NE FACEBOOK Umi Hani r.a. transmeton nga i Derguari i Allahut (a.s.), se i ka thene:. "Merr dele, sepse  ne to ka begati” (Suneni Ibn Maxhe) Gjithashtu,ne hadithin e transmetuar nga Urvetu Barikiu thuhet: "…dhe delet jane begati….”(Suneni Ibn Maxhe) Transmetohet nga Bera ibn Azibi se ka thene:...


 • NA NDIQNI NE FACEBOOK Njeriu jeton në këtë botë dhe gjatë veprimtarisë së tij jetësore kryen vepra të mira apo të këqia dhe vjen momenti kur ai vdes. All-llahu në Kur’an thotë:

  Jeta e varrit

  NA NDIQNI NE FACEBOOK Njeriu jeton në këtë botë dhe gjatë veprimtarisë së tij jetësore kryen vepra të mira apo të këqia dhe vjen momenti kur ai vdes. All-llahu në Kur’an thotë: "Çdo krijesë do ta shijojë vdekjen...” (El-Enbija: 35). Por kjo vdekje nuk është fundi i jetës, por mbyllja...


 • NA NDIQNI NE FACEBOOK Nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet:

  Mos u Zemero!Thote i Derguari i Allahut a.s.

  NA NDIQNI NE FACEBOOK Nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet: "Nje njeri i ishte drejtuar te Derguarit te Allahut a.s: "Me le ndonje porosi.I Derguari i Allahut i kishte thene:”Mos u zemero!Ky e kishte perseritur kerkesen dhe i Derguari i Allahut serisht kishte thene:”Mos u Zemero!”(Buhariu) Personi i permendur ka kerkuar...


 • NA NDIQNI NE FACEBOOK Allahu thote:”Terhiqu atyre verejtjen per Diten e Deshperimit,kur te marre fund ceshtja (dikush ne Xhennet dikush ne Zjarr),se ata (sot) jane te hutuar dhe se ende nuk besojne.”(Mejrem 39) Transmetohet nga Ebu Seid Huderiu r.a. se i Derguari i Allahut a.s.ka thene:

  Therja e vdekjes mes Xhenetit dhe Zjarrit

  NA NDIQNI NE FACEBOOK Allahu thote:”Terhiqu atyre verejtjen per Diten e Deshperimit,kur te marre fund ceshtja (dikush ne Xhennet dikush ne Zjarr),se ata (sot) jane te hutuar dhe se ende nuk besojne.”(Mejrem 39) Transmetohet nga Ebu Seid Huderiu r.a. se i Derguari i Allahut a.s.ka thene: "Vdekja do te 

              
Kurani dhe Shkenca-Universi dhe forca e gravitetit
Mrekullia e Allahut - Orbita